Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

De arbetslösas möjlighet till utbildning

Interpellation 2008/09:541 av Ringholm, Bosse (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:541 De arbetslösas möjlighet till utbildning av Bosse Ringholm s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Enligt regeringens prognos kommer över 500 000 personer att bli arbetslösa. Den senaste statistiken från Arbetsförmedlingen redovisar blott 40 000 lediga jobb. Allt

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Minskning av andelen arbetssökande som har arbetslöshetsersättning

Interpellation 2008/09:540 av Ringholm, Bosse (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:540 Minskning av andelen arbetssökande som har arbetslöshetsersättning av Bosse Ringholm s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Tidigare har andelen arbetssökande som har arbetslöshetsersättning legat på omkring 70 procent. Nu sjunker den andelen hastigt som en följd

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Investeringar i Stockholmsregionens infrastruktur

Interpellation 2008/09:539 av Ringholm, Bosse (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:539 Investeringar i Stockholmsregionens infrastruktur av Bosse Ringholm s till statsrådet Åsa Torstensson c I en tidigare interpellation till kommunikationsministern begärde jag svar om regeringen var beredd att tidigarelägga byggandet av Förbifart Stockholm, eftersom Stockholms

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.