Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:409 av Ringholm, Bosse (s) 29 juni 2010 Regeringens utlovade nya jobb
Interpellationsdebatt 2009/10:410 av Ringholm, Bosse (s) 29 juni 2010 Försäljning av statliga företag
Interpellationsdebatt 2009/10:400 av Ringholm, Bosse (s) 28 juni 2010 Erfarenheterna av EU-insatser vid finansiella kriser
Interpellationsdebatt 2009/10:411 av Ringholm, Bosse (s) 8 juni 2010 Statens stöd till jazzmusiken

Dokument:

med anledning av prop. 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm

Motion 2006/07:Sk22 av Maria Östberg Svanelind m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk22 av Maria Östberg Svanelind m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:109 Införande av trängselskatt i Stockholm. Motivering Vi socialdemokrater säger ja till miljöavgifter


Utskottsberedning: 2006/07:SkU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk22 av Maria Östberg Svanelind m.fl. (s) (doc, 44 kB) Motion 2006/07:Sk22 av Maria Östberg Svanelind m.fl. (s) (pdf, 146 kB)

Vissa bostadspolitiska åtgärder

Motion 2006/07:C2 av Christina Zedell m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:C2 av Christina Zedell m.fl. s Vissa bostadspolitiska åtgärder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2006/07:61 Vissa bostadspolitiska åtgärder såvitt avser 1 upphävandet av tillståndsplikten i lagen 2002:102 om allmännyttiga bostadsföretag och 2 upphävandet av informationsplikten


Utskottsberedning: 2006/07:CU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:C2 av Christina Zedell m.fl. (s) (doc, 48 kB) Motion 2006/07:C2 av Christina Zedell m.fl. (s) (pdf, 150 kB)

Försäljning av vissa statligt ägda företag

Motion 2006/07:N8 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:N8 av Sylvia Lindgren m.fl. s Försäljning av vissa statligt ägda företag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:57 Försäljning av vissa statligt ägda företag. Motivering Vi riksdagsledamöter från Stockholmsregionen ser med stor oro på regeringens beslut


Utskottsberedning: 2006/07:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N8 av Sylvia Lindgren m.fl. (s) (doc, 43 kB) Motion 2006/07:N8 av Sylvia Lindgren m.fl. (s) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.