Bosse Ringholm (S)

Bosse Ringholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel F.d. statsråd
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1982-10-11 – 1982-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1976-05-03 – 1976-06-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-01-23
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Statsrådsberedningen

    • Vice statsminister 2006-03-27 – 2006-10-06
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-03-20
    • Statsråd 2004-11-01 – 2006-10-06
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 1999-04-12 – 2004-10-31
    • Utrikesdepartementet

    • Utrikesminister 2006-03-21 – 2006-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:409 av Ringholm, Bosse (s) 29 juni 2010 Regeringens utlovade nya jobb
Interpellationsdebatt 2009/10:410 av Ringholm, Bosse (s) 29 juni 2010 Försäljning av statliga företag
Interpellationsdebatt 2009/10:400 av Ringholm, Bosse (s) 28 juni 2010 Erfarenheterna av EU-insatser vid finansiella kriser
Interpellationsdebatt 2009/10:411 av Ringholm, Bosse (s) 8 juni 2010 Statens stöd till jazzmusiken

Dokument:

Rättssäkerheten vid ombildning till bostadsrätt

Motion 2009/10:C398 av Börje Vestlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:C398 av Börje Vestlund m.fl. s Rättssäkerheten vid ombildning till bostadsrätt s34105 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om rättssäkerhet vid bostadsrättsombildning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2009/10:CU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:C398 av Börje Vestlund m.fl. (s) (doc, 46 kB) Motion 2009/10:C398 av Börje Vestlund m.fl. (s) (pdf, 168 kB)

SNI-koderna och småföretagare inom turistnäringen

Motion 2009/10:Fi257 av Bosse Ringholm (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Fi257 av Bosse Ringholm s SNI-koderna och småföretagare inom turistnäringen s30110 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av fungerande SNI-koder för turistnäringens småföretagare. Motivering Turistnäringen


Utskottsberedning: 2009/10:FiU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fi257 av Bosse Ringholm (s) (doc, 40 kB) Motion 2009/10:Fi257 av Bosse Ringholm (s) (pdf, 133 kB)

med anledning av prop. 2008/09:35 Framtidens resor och transporter – infrastruktur för hållbar tillväxt

Motion 2008/09:T7 av Mikael Damberg och Bosse Ringholm (s)

Motion till riksdagen 2008/09:T7 av Mikael Damberg och Bosse Ringholm s med anledning av prop. 2008/09:35 Framtidens resor och transporter infrastruktur för hållbar tillväxt s14065 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om investeringar i infrastruktur


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T7 av Mikael Damberg och Bosse Ringholm (s) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.