Börje Nilsson (-)

Börje Nilsson (S)

Född år 1930
Avliden den 12 april 2022

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Rdl 1965-70, 1974- Suppleant i Konstitutionsutskottet 65-68, Statsutskottet 65-70 och Finansutskottet 85/86-97/98. Ledamot av Socialförsäkringsutskottet 74-97/98, ordförande 95/96-97/98 - Ledamot av s-gruppens styrelse 82/83-93/94.
  • Bostadsort

    Kristianstad
  • Utbildning

    Önnestads folkhögskola 53-54. Socionomexamen i Lund 58. Kommunalassistent i Bromölla 59-61. Skolkamrer och lärare vid Kristianstads läns landstings centrala verkstadsskola 61-64. Förbundsordförande i De handikappades riksförbund 68-84. Sakkunnig i inrikesdepartementet 71-73.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för De handikappades riksförbund, ordförande 68-84, och PK-bankens kontor i Kristianstad. - Ledamot av styrelsen för Kristianstads arbetarekommun, ordförande 62-72, och Skånes SAP-distrikt 70-94, ledamot av verkställande utskottet 70-94. Ledamot av SAP:s partistyrelse 84-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för Stiftelsen Samhällsföretag/Samhall/Samhall AB 80-99, Kristianstads läns allmänna försäkringskassa, ordförande 83-99, Statens invandrarverk 84-88, Socialstyrelsen 87-, Skåne läns allmänna försäkringskassa 99-, ordförande 99-. - Ledamot av kommittén för anstaltsbehandling inom kriminalvården 67-71, 1968 års studiemedelsutredning 68-74, ordförande 68-74, expertgruppen för vissa zigenarfrågor 69-76, ordförande 69-76, handikapputredningen 69-77, 1972 års lotteriutredning 72-79, bilstödskommittén 79-82, Särvux-kommittén 88-89, organisationskommittén för bildandet av Skåne läns allmänna försäkringskassa 97-98.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Kristianstads drätselkammare 69-70. Ledamot av Kristianstads kommunstyrelse 71-73. Ledamot av valnämnden 64-66. - Ledamot av Kristianstads läns landsting 71-73.
  • Föräldrar

    Kvarnarbetaren Alfred Nilsson och Agnes Åkesson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:38 Länsindelningen i Skåne och Västsverige m.m.

Motion 1995/96:Bo8 av Börje Nilsson m.fl. (s, S)

Motion till riksdagen 1995/96:Bo8 av Börje Nilsson m.fl. s med anledning av prop. 1995/96:38 Länsindelningen i Skåne och Västsverige m.m. I propositionen tar regeringen upp länsindelningen i bl.a. Skåne. Man föreslår att Kristianstads och Malmöhus län läggs samman till Skåne län den 1 januari 1997. Regeringen anser också


Utskottsberedning: -1995/96:BoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.