Börje Hörnlund (C)

Börje Hörnlund (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel skogsmästare
Född år 1935

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1996-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1990-12-12 – 1996-01-31
    • Ledig 1990-11-12 – 1990-12-11
    • Ordinarie 1985-06-07 – 1990-11-11
    • Ledig 1985-05-06 – 1985-06-06
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1985-05-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-01-31
    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-01-01 – 1996-01-31
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1995/96:93 Organisationen av den periodiska fordonskontrollen

Motion 1995/96:T40 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:T40 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av skr. 1995/96:93 om organisationen av den periodiska fordonsskontrollen I skrivelsen 1995/96:93 om organisationen av den periodiska fordonskontrollen föreslås att AB Svensk Bilprovning tillsvidare skall behålla sin ställning med ensamrätt


Utskottsberedning: -1995/96:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:96 Anställning med lönebidrag

Motion 1995/96:A6 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:A6 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:96 Anställning med lönebidrag I propositionen föreslås överföring av medel så att AMV skall få möjlighet att häva det totalstopp för nya anställningar med lönebidrag som har införts och i en långsammare takt successivt minska


Utskottsberedning: ---1995/96:AU4
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:44 Riktlinjer för upphandling av Gotlandstrafiken m.m.

Motion 1995/96:T21 av Elving Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:T21 av Elving Andersson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:44 Riktlinjer för upphandling av Gotlandstrafiken m.m. I proposition 1995/96:44 angående riktlinjer för upphandling av Gotlandstrafiken föreslår regeringen bl.a. att den framtida färjetrafiken inte skall kosta mer än dagens


Utskottsberedning: -------1995/96:TU7
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.