Bo Finnkvist (S)

Bo Finnkvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel järnbruksarbetare
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1997-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1997-02-17 – 1997-09-30
    • Ordinarie 1996-09-01 – 1997-02-16
    • Ledig 1995-10-03 – 1996-08-31
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1995-10-02
    • Ordinarie 1981-03-09 – 1981-04-12
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1981-11-04 – 1981-12-17
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1997-09-30
    • Ledamot 1986-10-07 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter

Motion 1996/97:T34 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:T34 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. s med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter Värmlands geografiska läge, ungefär mitt emellan storstadsområdena Stockholm, Göteborg och Oslo gör det angeläget att bedriva samarbete i olika riktningar. Detta gäller


Utskottsberedning: -1996/97:TU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Beskattning av s.k. fallskärmsavtal

Motion 1996/97:Sk321 av Bo Finnkvist och Ann-Kristine Johansson (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Sk321 av Bo Finnkvist och Ann-Kristine Johansson s Beskattning av s.k. fallskärmsavtal Den ekonomiska situationen i landet har lett till att många familjer drabbas mycket hårt av nedskärningar. Arbetslösheten inom industrin och andra delar av arbetsmarknaden stiger på ett sätt, som saknar


Utskottsberedning: -1996/97:SkU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Regionala musikteatern

Motion 1996/97:Kr222 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Kr222 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. s Regionala musikteatern Regeringen har fastslagit att de kulturpolitiska mål som anges i kulturpropositionen motiverar en ökad satsning på regionala teaterinstitutioner. Samtidigt konstaterar man att än så länge är musikteatern och dansteatern i


Utskottsberedning: -1996/97:KrU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.