Björn Wiechel (S)

Björn Wiechel (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 276
Titel Samhällsvetare/Butiksbiträde/Politisk sekreterare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bjorn.wiechel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-10 – 2026-09-21
    • Ledig 2019-12-20 – 2020-08-09
    • Ordinarie 2019-01-02 – 2019-12-19
    • Ledig 2018-12-01 – 2019-01-01
    • Ordinarie 2017-04-02 – 2018-11-30
    • Ledig 2016-10-01 – 2017-04-01
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2021-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-09-23
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-02-04
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-10-19 –
    • Vice ordförande 2022-10-05 – 2022-10-19
    • Ledamot 2017-10-18 – 2022-10-05

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-17 Suppleant finansutskottet 14- och konstitutionsutskottet 19-. Ledamot EU-nämnden 17-.
  • Föräldrar

    Journalisten Hans Wiechel och med.dr Susanne Waldau.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Umeå, slutår 02. Pol.mag., kulturgeografi, Umeå universitet 05-09.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Clas Ohlson, Umeå 01-12. Bartender, Lottas Krog, Umeå 08-11. Gymnasielärare, Umeå Waldorfskola 09-11. Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting, 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Presstödsnämnden 15 och Trossamfundsrådet 16.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Umeå 07-14. Ledamot, nämnden för funktionshinder och habilitering, Västerbottens läns landsting 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion

Motion 2022/23:2289 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2289 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2022/23:17 Tillfälligt sänkt skatt på drivmedel och sänkt skatt på bränslen i viss värmeproduktion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om tillfälligt sänkt skatt på drivmedel. Motivering Den av regeringen

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2289 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2022/23:2289 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor

Motion 2022/23:2288 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2288 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2022/23:18 Bibehållet reseavdrag med vissa förstärkningar för arbetsresor, tjänsteresor och hemresor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2288 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2022/23:2288 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller

Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller. Motivering Sverige behöver en generalplan för

Inlämnad: 2022-11-24 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.