Björn von Sydow (S)

Björn von Sydow (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Docent.
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Talman 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Ledig 1996-03-23 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1995-10-10 – 1996-03-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-10-09
    • Konstitutionsutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-03-22
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ordförande 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2010-11-01
    • Vice ordförande 2006-12-06 – 2014-11-01
    • Ledamot 2006-11-01 – 2006-12-05
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2010-04-23 – 2015-02-18
    • Ledamot 1994-12-21 – 1996-04-14
    • Suppleant 1994-11-16 – 1994-12-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-10-01 – 2018-09-24
    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1995-11-08 – 1996-07-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 1996-03-22 – 1997-01-31
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 1997-02-01 – 2002-09-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94- (statsrådsersättare 941008-951009), talman 02-06. Ledamot konstitutionsutskottet 94-96 och 12-14 och vice ordförande 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-12. Ledamot Valprövningsnämnden 94-96 och 10-15, krigsdelegationen 98-06 och 12-, Utrikesnämnden 02-06, riksdagsstyrelsen 02-06, Europarådets svenska delegation 06-14, vice ordförande 06-14 och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 14 och ordförande 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 95-96 och Valprövningsnämnden 94. Ordförande, Riksdagens utrikespolitiska klubb 11-15. Styrelseledamot riksdagens baltiska nätverk 15-. Statsråd (handelsminister), Närings- och handelsdepartementet 960322-970131. Statsråd och chef (försvarsminister), Försvarsdepartementet 970201-020930.
  • Föräldrar

    Redaktören Bengt Sköldenberg och byrådirektören Tullia von Sydow.
  • Utbildning

    Fil.kand., Stockholms universitet 69. Fil.dr. och docent i statskunskap, Linköpings universitet 78.
  • Anställningar

    Vikarierande universitetslektor 69-71. Sekreterare till Tage Erlander 70-74. Universitetslektor, Stockholms universitet 78-88 och 92-07. Prefekt, Institutionen för socialt arbete, Socialhögskolan i Stockholm 82-88. Redaktör, tidskriften Tiden 83-89. Planeringschef, Statsrådsberedningen 88-91.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Verkställande ledamot, Forskningsberedningen 88-91. Ledamot, Industriella och tekniska rådet 88-91 och Fri- och rättighetskommittén 93-94. Styrelseledamot, Centralförbundet för socialt arbete, ordförande 87-94. Särskild utredare med uppdrag att utreda frågorna om direkta val av styrelser i allmänna pensionsfonder 84-86. Ordförande, Vetenskapsrådets styrelse 07-09. Ordförande, Miljövårdsberedningen 94-96, EU 96-kommittén 95-96 och Rikskommittén Sveriges Nationaldag 02-06. Chair Political Affairs Committee (Europarådets parlamentariska församling) 10-11 och 13. Ordförande, Swedish Secretariat for Environmental Earth System Sciencies 10-13. Ledamot, mediegrundlagskommittén 14-16. Särskild utredare, forskning och utveckling på försvarsområdet 15-16. Ledamot, Future Earth 16-. Ordförande, Försvarsberedningen 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna 79-96. Ledamot, kommunstyrelsen 83-94. Ledamot, sociala distriktsnämnden 77-82, vice ordförande 80-82. Ordförande, miljö- och hälsoskyddsnämnden 83-91. 2:e vice ordförande, socialnämnden 92-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Solna arbetarekommun 83-00. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Stockholms läns distrikt, ledamot verkställande utskottet 87-94. Ordförande, Museiföreningen Östra Södermanlands Järnväg 73-76. Ordförande, Sigtuna arbetarekommun 13-15. Ordförande, Letterstedska föreningen 13-.
  • Litteratur

    Socialismen inför verkligheten (76, efterskrift tillsammans med Tage Erlander), Kan vi lita på politikerna? - Offentlig och intern politik i socialdemokratins ledning 1955-1960 (78), Pedagogiska nämnden i svenskt statsliv (81), Vägen till enkammarriksdagen - Demokratisk författningspolitik i Sverige 1944-1968 (89), Parlamentarismens utveckling (90), Att vara med på riktigt - En politisk essä (93), Parlamentarismen i Sverige, utveckling och utformning till 1945 (97), Sverige och säkerheten inför 2000-talet (99), 1809 års författningsverk - Vad kan vi lära för framtiden? Maktbalans och kontrollmakt, 1809 års händelser, idéer och författningsverk i ett tvåhundraårigt perspektiv (09), För Sveriges säkerhet - Därför ska vi ha ett försvar, grundlagarna och försvaret (12), Fritt ord 250 år - Tryckfrihet och offentlighet i Sverige och Finland, ett levande arv från 1766 (16, tillsammans med andra) samt uppsatser om bl.a. forsknings-, författnings-, försvars- och säkerhetspolitik.
  • Bostadsort

    Sigtuna

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:KU40 18 juni 2018 Indelning i utgiftsområden och en sammanhållen budgetprocess
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 juni 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU28 30 maj 2018 Allmänna helgdagar m.m.
Debatt om förslag 2017/18:KU16 30 maj 2018 Ändrade mediegrundlagar

Dokument:

Bra vård vid endometrios

Motion 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. S Bra vård vid endometrios Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om endometrios och drabbade kvinnors behov av rätt vård och tillkännager detta för regeringen. Motivering Endometrios är en kronisk, inflammatorisk sjukdom


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3296 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Södertörns högskola

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. S Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2017/18:AU4 2017/18:CU16 2017/18:NU19 2017/18:SoU9 2017/18:UbU15 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.