Björn von der Esch (KD)

Björn von der Esch (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel ekonomie doktor
Född år 1930

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område

Motion 2000/01:K14 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:K14 av Svensson, Ingvar kd med anledning av prop. 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen avslår regeringens proposition 2000/01:132 Ändrade regler om koncessionsavgift på televisionens område. 2. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: ---2000/01:KU26
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 2000/01:112 Reformeringen av domstolsväsendet - information och uppföljning av handlingsplanen

Motion 2000/01:Ju25 av Ragnwi Marcelind m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:Ju25 av Marcelind, Ragnwi kd med anledning av skr. 2000/01:112 Reformeringen av domstolsväsendet information och uppföljning av handlingsplanen Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen begär att regeringen utvärderar de redan genomförda och de beslutade förändringarna inom domstolsväsendet.


Utskottsberedning: ---2000/01:JuU29
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:84 Kommunal uppdragsverksamhet

Motion 2000/01:K6 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:K6 av Svensson, Ingvar kd med anledning av prop. 2000/01:84 Kommunal uppdragsverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om förlängning av försöksverksamheten enligt lagen 1996:637 om rätt för kommunala aktiebolag att bedriva uppdragsverksamhet inom viss


Utskottsberedning: -2000/01:KU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.