Björn von der Esch (KD)

Björn von der Esch (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Titel ekonomie doktor
Född år 1930

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utseende av statlig utredningsman för del av Södra Stambanan

Motion 1999/2000:T510 av Björn von der Esch (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:T510 av von der Esch, Björn kd Utseende av statlig utredningsman för del av Södra stambanan Bakgrund Södra stambanans sträckning och upprustning genom Södermanland/ Östergötland har i decennier utretts och diskuterats. Ständigt nya aspekter anförs i takt med att förutsättningar förändras.


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Försäkringsbolagens skyldighet i samband med försäkringstagares dödsfall

Motion 1999/2000:L602 av Ragnwi Marcelind m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:L602 av Marcelind, Ragnwi kd Försäkringsbolagens skyldighet i samband med försäkringstagares dödsfall Många efterlevande/dödsbon efter avlidna anhöriga har idag stora problem att reda ut vilka försäkringar och tillgångar den avlidne har. I vissa fall, där dödsboet har kännedom om en


Utskottsberedning: -1999/2000:LU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ersättning vid kränkande behandling

Motion 1999/2000:L601 av Ragnwi Marcelind m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:L601 av Marcelind, Ragnwi kd Ersättning vid kränkande behandling Samhället måste se allvarligt på angrepp mot polis. Den senaste tidens händelser med polismord och bombattentat har synliggjort poliskårens utsatta position. Polisen, som ytterst har i uppdrag att skydda samhällsmedborgarna,


Utskottsberedning: --1999/2000:LU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.