Björn Söder (SD)

Björn Söder (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 225
Titel Civilingenjör.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866392
E-post bjorn.soder[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-28 – 2013-02-21
    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-27
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-11-18 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2013-02-22 – 2013-03-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 – 2020-09-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-, 2:e vice talman 14-18. Ledamot utbildningsutskottet 12-13, utrikesutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16, 17 och 18. Suppleant socialutskottet 10-14, försvarsutskottet 10-, utrikesutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11 och 13, justitieutskottet 11-, konstitutionsutskottet 12-14, civilutskottet 12-14, EU-nämnden 12-14 och 18-, utbildningsutskottet 12 och 13-14, finansutskottet 13-14, socialförsäkringsutskottet 13-14, kulturutskottet 13-14, trafikutskottet 13-14, miljö- och jordbruksutskottet 13 och 14 och arbetsmarknadsutskottet 13-14. Ledamot krigsdelegationen 10- och OSSE-delegationen 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 18-. Gruppledare Sverigedemokraterna 10-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig teknisk linje 95. Värnpliktig fänrik, K3, 98. Civilingenjörsexamen i kemiteknik, Lunds tekniska högskola 04.
  • Anställningar

    Technical management, Unilever AB 05-09. Revision och utveckling av kontrollprogram, Skånemejerier AB 04. Webbdesigner, utvecklare, BMJ Aktiv HB 00-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Framtidskommittén 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Höör 98-02. Kommunfullmäktig, Helsingborg 06-10. Kommunfullmäktig, Kristianstad 14-. Ombud, SKL 07-. Regionfullmäktig, Region Skåne 06-14, gruppledare 06-10, regionstyrelsen 06-10, Klimatberedningen 07-09. Ledamot, Kommittén för Sydsam 06-10. Ombud, Svenska Kommunförbundet 03-06. Ledamot, flygplatsstyrelsen Kristianstad Österlen Airport 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot distriktsstyrelsen, Sverigedemokraterna Syd 97-98, suppleant 99, ledamot 00-02 och 05-11, distriktsordförande 02-05. 2:e vice distriktsordförande, Sverigedemokraterna Skåne 17-. Ledamot, partistyrelsen, Sverigedemokraterna 01-03 och 05-, suppleant 97-98. Förbundssekreterare, SDU 98-00. Ledamot, Teknologkåren vid Lunds tekniska högskolas fullmäktige 99-00. Ledamot, verkställande utskottet, Sverigedemokraterna 01-15. Ledamot, organisatoriska utskottet, Sverigedemokraterna 02-03. Vice partiordförande, Sverigedemokraterna 03-05. Partisekreterare 05-15. Ledamot, stiftsfullmäktige, Lunds stift 01-09. Ledamot, kyrkomötet, Svenska kyrkan 05-09, ersättare 01-05. Sekreterare, Fädernas kyrka 07-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Observatörskap i FN:s konvention mot kärnvapen

Interpellation 2020/21:636 av Björn Söder (SD)

Interpellation 2020/21:636 Observatörskap i FN:s konvention mot kärnvapen av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S I utrikesdeklarationen 2021 uttalade utrikesministern att för en dryg månad sedan trädde FN:s konvention mot kärnvapen i kraft. Jag har skrivit till FN för att bekräfta Sveriges avsikt att delta

Inlämnad: 2021-04-09 Svarsdatum: 2021-04-30 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2020/21:636 av Björn Söder (SD) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Observatörskap i FN:s konvention mot kärnvapen

Munskydd mot smittspridning

Interpellation 2020/21:491 av Björn Söder (SD)

Interpellation 2020/21:491 Munskydd mot smittspridning av Björn Söder SD till Socialminister Lena Hallengren S Sverige har under hela pandemin valt sin egen väg katastrofens väg som hittills lett till snart 12 500 döda. Den 7 februari 2020 sa Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson till Svenska Dagbladet att

Inlämnad: 2021-02-17 Svarsdatum: 2021-05-18 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:491 av Björn Söder (SD) (pdf, 101 kB)

Plastpåseskatten

Interpellation 2020/21:422 av Björn Söder (SD)

Interpellation 2020/21:422 Plastpåseskatten av Björn Söder SD till Finansminister Magdalena Andersson S I december 2018 överlämnades utredningen Det går om vi vill förslag till en hållbar plastanvändning till regeringen. Syftet med utredningen var att öka kunskapen om och på en vetenskaplig grund identifiera de miljöproblem

Inlämnad: 2021-02-05 Svarsdatum: 2021-02-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:422 av Björn Söder (SD) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Plastpåseskatten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se