Björn Kaaling (S)

Björn Kaaling (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1989-10-04 – 1991-09-30
    • Ersättare 1988-05-04 – 1988-06-03
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-18
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-05-04 – 1988-06-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-12-17 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-05-04 – 1988-06-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1997-10-01 – 1998-10-05
    • Suppleant 1995-06-15 – 1997-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

handikappanpassning av gemensamma utrymmen

Skriftlig fråga 2001/02:107 av Kaaling, Björn (s)

den 24 oktober Fråga 2001/02:107 av Björn Kaaling s till statsrådet Lars-Erik Lövdén om handikappanpassning av gemensamma utrymmen En äldre kvinna i Uppsala bor i en bostadsrättslägenhet. Då kvinnan numera är beroende av rullator har hon vänt sig till kommunen med en förfrågan om handikappbidrag för en rullstolsramp.

Inlämnad: 2001-10-24 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Fristående skolor

Motion 2000/01:Ub301 av Barbro Andersson Öhrn m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub301 av Andersson Öhrn, Barbro s Fristående skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförts om en översyn av skollagen och regelsystemet för de fristående skolorna. Motivering En av Skolverket godkänd fristående skola har


Utskottsberedning: -2000/01:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Infrastruktur i Uppsala län

Motion 2000/01:T220 av Björn Kaaling och Tone Tingsgård (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T220 av Kaaling, Björn s Infrastruktur i Uppsala län Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om E 4 genom Uppland. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om järnvägstrafiken. Motivering


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.