Birgitta Ohlsson(L)

Birgitta Ohlsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864419
E-post birgitta.ohlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-07-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Ordinarie 2014-10-04 – 2014-11-16
    • Ledig 2010-02-02 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-02-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-02-01
    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-06-09
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2010-02-02 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökat stöd för att skydda judiska institutioner

Skriftlig fråga 2017/18:458 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:458 Ökat stöd för att skydda judiska institutioner av Birgitta Ohlsson (L) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) De antisemitiska attackerna har kulminerat i Sverige denna vecka. Hets mot folkgrupp, våldsamma attacker mot judiska institutioner och en otrygghet som redan var stor

Inlämnad: 2017-12-12 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:458 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 65 kB)

Vilda djur på cirkus

Skriftlig fråga 2017/18:191 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:191 Vilda djur på cirkus av Birgitta Ohlsson (L) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) På en skriftlig fråga (2016/17:21) svarade statsrådet Sven-Erik Bucht att regeringen avsåg att presentera en ny djurskyddslagproposition under 2017. Året lider nu mot sitt slut och vi är många som undrar och som

Inlämnad: 2017-10-30 Svarsdatum: 2017-11-08 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:191 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.