Birgitta Hambraeus (C)

Birgitta Hambraeus (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.
Född år 1930

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-03-01 – 1998-10-05
    • Ledig 1996-01-29 – 1996-02-29
    • Ordinarie 1988-12-13 – 1996-01-28
    • Ledig 1988-11-11 – 1988-12-12
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1988-11-10
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1979-10-01 – 1982-10-03
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1983-10-04 – 1988-10-02
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1993-05-03 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:164 Ändringar i lagen (1988:1385) om Sveriges riksbank

Motion 1997/98:Fi72 av Birgitta Hambraeus (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi72 av Birgitta Hambraeus (c) med anledning av prop. 1997/98:164 Ändringar i lagen (1988:1385) om Sveriges riksbank Återta statens rätt att låna i Riksbanken Propositionens förslag till ändringar i lagen om Sveriges riksbank förtydligar på ett förtjänstfullt sätt de regler som gäller

1998-06-09

med anledning av förs. 1997/98:RFK3 Riksdagens förvaltningskontors förslag om ändringar i lagen (1988:144) om säkerhetskontroll vid sammanträde med riksdagens kammare och utskott

Motion 1997/98:K55 av Birgitta Hambraeus (c)

Motion till riksdagen 1997/98:K55 av Birgitta Hambraeus (c) med anledning av förs. 1997/98:RFK3 Riksdagens förvaltningskontors förslag om ändringar i lagen (1988:144) om säkerhetskontroll vid sammanträde med riksdagens kammare och utskott Mänsklig eller maskinell kontroll Förvaltningskontoret föreslår utvidgad


Utskottsberedning: ----1997/98:KU33
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:154 Förvaltningen av statsskulden

Motion 1997/98:Fi64 av Birgitta Hambraeus (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi64 av Birgitta Hambraeus (c) med anledning av prop. 1997/98:154 Förvaltningen av statsskulden Ska EU bestämma över hur vi förvaltar stats­skulden? Regeringen föreslår att riksdagen beslutar om ändringar i lagen (1988:1387) om statens upplåning, beträffande förvaltningen av statsskulden.


Utskottsberedning: -1997/98:FiU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.