Birgitta Gidblom (S)

Birgitta Gidblom (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ekonomibiträde
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-09-20 – 2004-12-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2004-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-10-29 – 2004-12-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1997-09-25 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

jämställdhet

Skriftlig fråga 2004/05:661 av Gidblom, Birgitta (s)

den 21 december Fråga 2004/05:661 av Birgitta Gidblom s till statsrådet Jens Orback om jämställdhet Sverige är världens mest jämställda land, sägs det, men ännu återstår mycket att göra bland annat på arbetsplatserna. Jämställdhetslagen fyller en viktig funktion, men efterlevs inte alltid. Det måste ställas större

Inlämnad: 2004-12-21 Besvarare: Jens Orback (S)

frigående höns

Skriftlig fråga 2004/05:655 av Gidblom, Birgitta (s)

den 21 december Fråga 2004/05:655 av Birgitta Gidblom s till statsminister Göran Persson om frigående höns Det demokratiskt fattade beslutet i Sveriges riksdag om att förbjuda den gamla typen av hönsburar, följs inte. Ca 700 000 hönor hålls fortfarande i dessa. Det ställer till med problem för många svenska äggproducenter,

Inlämnad: 2004-12-21 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

polisens dressyr av hundar

Skriftlig fråga 2004/05:650 av Gidblom, Birgitta (s)

den 21 december Fråga 2004/05:650 av Birgitta Gidblom s till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om polisens dressyr av hundar Medier har den senaste tiden rapporterat om hur den svenska polisen vill använda elektriska stötar vid dressyr av hundar, något som är förbjudet i djurskyddsförordningen. Annars hotar de

Inlämnad: 2004-12-21 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.