Birgit Henriksson (-)

Birgit Henriksson (M)

Född år 1932
Avliden den 29 september 2022

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-12-09 – 1994-10-03
    • Ledig 1993-11-08 – 1993-12-08
    • Ordinarie 1989-05-10 – 1993-11-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1989-05-17 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1989-05-17 – 1989-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1995-01-16 – 1995-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Rdl 1989- Suppl i JuU 88/89--90/91, FiU 88/89 och UbU 89/90--93/94. Led av JuU 91/92--93/94.
  • Bostadsort

    Hallstahammar
  • Utbildning

    Realexamen 50. Sekreterarutbildning vid Sandvikens Jernverks interna specialskola 51--52. Studier i Paris 52--53. Ämneslärare 75--. Automatisk databehandling 85.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Led av styrelsen för stiftelsen för Turism och Friluftsliv i Västmanland 78--89 samt Westmannaturism AB 87--89. Delegat för stiftelsen Djursjukhuset i Strömsholm 84--. -- Led av styrelsen för Hallstahammars Moderata kvinnoförening, kassör 55--57, ordf 69--72, Västmanlands läns förbund av Moderata kvinnoförbundet 65--91, ordf 68--91, hedersordf 91--, och Moderata kvinnoförbundet 81--84. Ordf i Sv kommittén för flykting-, invandrar- och befolkningsfrågor av European union of Women (EUW) 76-- och led av EUW:s internationella kommission för dessa frågor 84--, vice ordf 89--. -- Led av styrelsen för Västmanlands läns länsförbund av Moderata samlingspartiet och dess AU. Led av Moderata samlingspartiets centrala utbildningsnämnd 68--79 och försvarspolitiska kommitté 74--77.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman vid Köpings tingsrätt 84--94 och vid länsrätten i Västmanlands län 95--. -- Led av domstolsutredningen 91--92, hot- och riskutredningen 93--95 och tjänstehundsutredningen 94.
  • Kommunala uppdrag

    Led av Hallstahammars kommunfullmäktige 74--94. Led av kommunstyrelsen 77--85 och 89 samt dess AU 89 och 94. Led av skolstyrelsen 74--76, sociala centralnämnden 76--79, handikapprådet, valberedningen 80--85, fritidsstyrelsen/fritidsnämnden 80--88 och dess AU 80--85 samt arbetsmarknadsdelegationen 83--89. Led av Sv Kommunförbundets länsavdelning i Västmanlands län 89--91, led av länsskoldelegationen 72--82 och fritidsdelegationen 82--89. Ledamot av landstingsfullmäktige i Västmanlands län, andre vice ordförande. -- Led av Hallstahammars kyrkofullmäktige. Led av fastighets- och kyrkogårdsnämnden, kyrkorådet och kyrkonämnden. -- Led av Västmanlands läns landsting 88--. Led av styrelsen för Norra sjukvårdsområdet i Västmanlands län 88--90. Led av landstingsrevisionen från 82. Led av styrelsen för Skinnskattebergs folkhögskola 82--89.
  • Föräldrar

    Brukstjänstemannen Bengt Arne Nilsson och korrespondenten Malin Kristina Jansson

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten

Motion 1994/95:Ju25 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Ju25 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten Tillräckligt med poliser en förutsättning för en samlad strategi mot den ekonomiska brottsligheten I skrivelsen lägger regeringen fram en strategi för samhällets samlade


Utskottsberedning: --1994/95:JuU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten

Motion 1994/95:Ju24 av Rolf Dahlberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Ju24 av Rolf Dahlberg m.fl. m med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten Inledning I skrivelsen presenterar regeringen en strategi för samhällets samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten. Regeringen framhåller bl.a. att näringslivet


Utskottsberedning: ---1994/95:JuU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik

Motion 1994/95:L47 av Rolf Dahlberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:L47 av Rolf Dahlberg m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:140 Aktiv konsumentpolitik 1. Inledning 1.1 Konsumentpolitikens mål och inriktning I propositionen presenterar regeringen förslag till mål och inriktning av den framtida konsumentpolitiken. De nationella målen för konsumentpolitiken


Utskottsberedning: -------------1994/95:LU32
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.