Birger Lahti (V)

Birger Lahti (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 276
Titel Skogsarbetare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post birger.lahti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2017-11-09 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2020-02-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14-18 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot riksdagens ledamotsråd 18- och riksdagens valberedning 17-.
  • Föräldrar

    Skogsarbetaren Sven Lahti och Lisa Lahti, f. Ryynänen.
  • Utbildning

    Grundskola. Utbildning via arbetsgivaren. Fackliga utbildningar.
  • Anställningar

    Domänverket 82-83. Domänskog AB, Assi-Domän, Sveaskog - olika skogsarbeten 85-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Parlamentariska skogsutredningen 04. Ledamot, Energikommissionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Pajala 90. Kommunstyrelsen, Pajala 06-14. Ordförande, Pajala Värmeverk AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Avdelningssekreterare, Skogs- och träfacket, Norrbotten. Ledamot, GS-fackets avdelning Norr- och Västerbotten. Ledamot, förbundsstyrelsen GS-facket 12-14. Ledamot, partistyrelsen, Vänsterpartiet 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Haparandabanan

Interpellation 2017/18:525 av Birger Lahti (V)

Interpellation 2017/18:525 Haparandabanan av Birger Lahti V till Statsrådet Tomas Eneroth S Inom tre timmars tågresa bor det i gränsområdet längst upp vid Bottenviken mellan Sverige och Finland i dag ungefär 400 000 människor. Det finns persontrafik på den svenska sidan till Boden och på den finska sidan till Kemi. Däremellan

Inlämnad: 2018-05-02 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:525 av Birger Lahti (V) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Haparandabanan

med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning

Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:228 Energipolitikens inriktning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett stoppdatum som förbjuder kärnkraft och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4150 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2017/18:237 Elmarknadsfrågor

Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:237 Elmarknadsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ellagen bör ändras i syfte att motverka oskäliga prishöjningar för konsumenterna och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:NU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4136 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se