Birger Lahti (V)

Birger Lahti (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 276
Titel Skogsarbetare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post birger.lahti[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2017-11-09 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2018-10-10 – 2020-02-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 14-18 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot riksdagens ledamotsråd 18- och riksdagens valberedning 17-.
  • Föräldrar

    Skogsarbetaren Sven Lahti och Lisa Lahti, f. Ryynänen.
  • Utbildning

    Grundskola. Utbildning via arbetsgivaren. Fackliga utbildningar.
  • Anställningar

    Domänverket 82-83. Domänskog AB, Assi-Domän, Sveaskog - olika skogsarbeten 85-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Parlamentariska skogsutredningen 04. Ledamot, Energikommissionen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Pajala 90. Kommunstyrelsen, Pajala 06-14. Ordförande, Pajala Värmeverk AB 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Avdelningssekreterare, Skogs- och träfacket, Norrbotten. Ledamot, GS-fackets avdelning Norr- och Västerbotten. Ledamot, förbundsstyrelsen GS-facket 12-14. Ledamot, partistyrelsen, Vänsterpartiet 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:193 Genomförande av visselblåsardirektivet

Motion 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:193 Genomförande av visselblåsardirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge lämplig myndighet i uppdrag att, i samråd med partsorganisationerna på arbetsmarknaden,


Utskottsberedning: 2020/21:AU13

Motion 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:4086 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

Breddad skattereduktion till andelsägd sol- och vindel

Skriftlig fråga 2020/21:3091 av Birger Lahti (V)

Fråga 2020/21:3091 Breddad skattereduktion till andelsägd sol- och vindel av Birger Lahti V till Statsrådet Anders Ygeman S Egen sol- och vindel är ett sätt att ta ansvar för att den el man själv använder produceras på ett hållbart sätt. Sverige införde 2015 en skattereduktion till villaägare som bygger sol- och vindel

Inlämnad: 2021-06-02 Svarsdatum: 2021-06-09 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3091 av Birger Lahti (V) (pdf, 89 kB)

Mobiltäckning i norra Sverige

Skriftlig fråga 2020/21:2851 av Birger Lahti (V)

Fråga 2020/21:2851 Mobiltäckning i norra Sverige av Birger Lahti V till Statsrådet Anders Ygeman S Under de senaste veckorna har det kommit lokala rapporter om den dåliga mobiltäckningen i norra Sverige. I vissa fall handlar det om hela byar där täckningen är dålig, som till exempel i fallet Brännberg, väster om Boden,

Inlämnad: 2021-05-12 Svarsdatum: 2021-05-19 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2851 av Birger Lahti (V) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se