Birger Hagård (-)

Birger Hagård (M)

Född år 1932
Avliden den 13 december 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Suppleant 1982-10-04 – 1984-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Ordförande 1993-11-24 – 1994-10-03
    • Ledamot 1992-04-09 – 1993-11-23
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1991-12-18 – 1998-12-01
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1995-10-05 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m.

Motion 1997/98:Fö10 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö10 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m. Sammanfattning Försvarsmaktens ekonomiska svårigheter har föranlett regeringen att föreslå vad försvarsminister Björn von Sydow kallat extraordinära åtgärderModerata samlingspartiet


Utskottsberedning: ---1997/98:FöU11
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling

Motion 1997/98:Bo15 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Bo15 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling Innehållsförteckning 1 Sammanfattning  2 2 Bostadspolitikens misslyckande  3 2.1 Misslyckad statlig styrning  3 2.2 1990-talets kriser  5 3 Regeringen svarslös  7 4 Principer för


Utskottsberedning: -------1997/98:BoU10
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1997/98:TK1 Riksdagens arbetsformer

Motion 1997/98:K50 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:K50 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av förs. 1997/98:TK1 Riksdagens arbetsformer Den moderata riksdagsgruppen har varit företrädd i talmanskonferensens arbetsgrupp för vissa riksdagsfrågor, vilken har utformat nu aktuella förslag. På en punkt beträffande jordbruksutskottets namnbyte


Utskottsberedning: ----1997/98:KU27
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.