Bertil Måbrink (V)

Bertil Måbrink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel ombudsman
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-12-11 – 1994-10-03
    • Ledig 1991-11-11 – 1991-12-10
    • Ordinarie 1990-12-12 – 1991-11-10
    • Ledig 1990-11-12 – 1990-12-11
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1990-11-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-02-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1991/92:132 Tillämpning i fråga om Libyen av lagen (1971:176) om vissa internationella sanktioner

Motion 1991/92:U14 av Bertil Måbrink m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1991/92:U14 av Bertil Måbrink m.fl. v med anledning av prop. 1991/92:132 Tillämpning i fråga om Libyen av lagen 1971:176 om vissa internationella sanktioner De internationella sanktioner mot Libyen som FN:s säkerhetsråd beslutade om den 31 mars resolution 748 föranleddes av att den libyska regeringen


Utskottsberedning: ---1991/92:UU31
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken

Motion 1991/92:N58 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1991/92:N58 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1991/92:153 Rekonstruktion av Nordbanken Regeringen har ännu en gång på kort tid lagt en proposition om räddning av Nordbanken. Redan tidigt i den finansiella krisen krävde Vänsterpartiet åtgärder för att reda ut olika aktörers agerande.


Utskottsberedning: -----1991/92:NU36
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:U12 av Lars Werner m.fl. (v)

Dokument


Utskottsberedning: -1991/92:UU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.