Bertil Måbrink (V)

Bertil Måbrink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel ombudsman
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-12-11 – 1994-10-03
    • Ledig 1991-11-11 – 1991-12-10
    • Ordinarie 1990-12-12 – 1991-11-10
    • Ledig 1990-11-12 – 1990-12-11
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1990-11-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-02-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf59 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf59 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. Grunderna för flykting- och immigrationspolitiken Vänsterpartiet anser att det nu är viktigare än någonsin att Sverige för en generös flyktingpolitik. Det är de fattiga och underutvecklade


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:191 Vissa livsmedelspolitiska frågor

Motion 1990/91:Jo163 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Jo163 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:191 Vissa livsmedelspolitiska frågor En livsmedelspolitik för konsumenter och producenter Den svenska debatten om livsmedelspolitik och jordbrukspolitik har på ett olyckligt sätt fokuserats på motsättningen mellan producenter


Utskottsberedning: ----------1990/91:JoU31
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m.

Motion 1990/91:Sf54 av Lars Werner m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf54 av Lars Werner m.fl. v med anledning av prop. 1990/91:181 Sjuklön, m.m. Regeringen föreslog i en remiss till lagrådet 1990.06.28 att en lag om sjuklön skulle införas. Förslaget om sjuklön hade inte remissbehandlats vilket annars är brukligt inför så genomgripande förändringar. Det


Utskottsberedning: -1990/91:SfU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.