Bertil Måbrink (V)

Bertil Måbrink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel ombudsman
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-12-11 – 1994-10-03
    • Ledig 1991-11-11 – 1991-12-10
    • Ordinarie 1990-12-12 – 1991-11-10
    • Ledig 1990-11-12 – 1990-12-11
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1990-11-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-02-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av proposition 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91 m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl vpk med anledning av proposition 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91 m.m. kompletteringsproposition 1.1. Inledning Det senaste halvårets politiska händelser


Utskottsberedning: -------------1989/90:FiU29 1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl (vpk) (pdf, 399 kB)

med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90

Motion 1989/90:Jo68 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo68 av Lars Werner m.fl. vpk Mot. med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90 Livsmedelspolitiken Jo68 Jordbrukspolitik och livsmedelspolitik är delvis sammanfallande begrepp, men bara delvis. Båda begreppen rymmer också var för


Utskottsberedning: ------------------------------------------1989/90:AU13 1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (84 yrkanden): , , 42 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo68 av Lars Werner m.fl. (vpk) (pdf, 533 kB)

med anledning av prop. 1989/90:144 Räntebidrag och bostadsbidrag för år 1991 m.m.

Motion 1989/90:Bo67 av Lars Werner m fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:B o67 av Lars Werner m fl. vpk med anledning av prop. 1989/90:144 Räntebidrag och bostadsbidrag för år 1991 m.m. I väntan på en bostadspolitisk proposition senare i vår lämnas i denna proposition vissa provisoriska förslag till


Utskottsberedning: --------1989/90:BoU21
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Bo67 av Lars Werner m fl. (vpk) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.