Bertil Måbrink (V)

Bertil Måbrink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel ombudsman
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-12-11 – 1994-10-03
    • Ledig 1991-11-11 – 1991-12-10
    • Ordinarie 1990-12-12 – 1991-11-10
    • Ledig 1990-11-12 – 1990-12-11
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1990-11-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-02-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

avLarsWernerm.fi.

Motion 1988/89:U7

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen avLarsWernerm.fi. med anledning av skr. 1988/89:147 med redogörelse Mot. 1988/89 U7-9 för den svenska krigsmaterielexporten år 1988 I skrivelsen tas i de sista styckena upp de nu pågående utredningarna inom detta område. Om Utredningen


Utskottsberedning: -1988/89:UU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:U7 (pdf, 91 kB)

med anledning av riksdagens förvaltningskontors förslag 1988/89:28 om ökat stöd till riksdagens ledamöter

Motion 1988/89:K18 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:K18 av Lars Werner m.fl. vpk med anledning av riksdagens förvaltningskontors förslag 1988/89:28 om ökat stöd till riksdagens ledamöter Vpk har, i den till arbetsgruppens slutrapport fogade reservationen av Margo Ingvardsson,


Utskottsberedning: --1988/89:KU39
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:K18 av Lars Werner m.fl. (vpk) (pdf, 65 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag 1988/89 till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret T28 1989/90, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1988/89:T28 av Lars Werner m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:T28 av Lars Werner m. fl. vpk Mot. med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag 1988/89 till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret T28 1989/90, m.m. kompletteringsproposition Infrastrukturen och transporterna Vpk


Utskottsberedning: --1988/89:TU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T28 av Lars Werner m. fl. (vpk) (pdf, 145 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.