Bertil Måbrink (V)

Bertil Måbrink (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel ombudsman
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-12-11 – 1994-10-03
    • Ledig 1991-11-11 – 1991-12-10
    • Ordinarie 1990-12-12 – 1991-11-10
    • Ledig 1990-11-12 – 1990-12-11
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1990-11-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1993-02-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1987/88:155 om skydd för företagshemligheter

Motion 1987/88:L11 av Lars Werner m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 L11 av Lars Werner m. fl. vpk med anledning av prop. 1987/88:155 om skydd för företagshemligheter Vänsterpartiet kommunisterna accepterar inte regeringens förslag till lag om skydd för företagshemligheter. Vi anser lagförslaget


Utskottsberedning: --1988/89:LU30
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:L11 av Lars Werner m. fl. (vpk) (pdf, 71 kB)

med anledning av prop. 1987/88:143 om ändring i brottsbalken m. m. (förverkande av hjälpmedel vid skadegörelse m. m.)

Motion 1987/88:Ju42 av Lars Werner m. fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Ju42 av Lars Werner m. fl. vpk med anledning av prop. 1987/88:143 om ändring i brottsbalken m. m. förverkande av hjälpmedel vid skadegörelse m. m.Regeringen föreslår i propositionen dels att polisen skall få rätt att kroppsvisitera


Utskottsberedning: --1988/89:JuU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ju42 av Lars Werner m. fl. (vpk) (pdf, 78 kB)

om bättre kritisk-analytisk skolning för journalister

Motion 1987/88:Ub637 av Jörn Svensson och Bertil Måbrink (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88 Ub637 av Jörn Svensson och Bertil Måbrink vpk om bättre kritisk-analytisk skolning för journalister Efterspelet till mordet på Olof Palme gav upphov till ett flertal viktiga erfarenheter. Inte minst gäller detta press och andra


Utskottsberedning: -1988/89:UbU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1987/88:Ub637 av Jörn Svensson och Bertil Måbrink (vpk) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.