Berit Jóhannesson (V)

Berit Jóhannesson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel solidaritetsarbetare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-02-20 – 2005-01-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2005/06:FöU9 29 maj 2006 Samverkan vid kris - för ett säkrare samhälle
Interpellationsdebatt 2005/06:320 av Palm, Veronica (s) 19 april 2006 Avskaffande av svenska klusterbomber
Debatt om förslag 2005/06:FöU8 30 mars 2006 Totalförsvarsplikt och samhällstjänst
Debatt om förslag 2005/06:FöU7 30 mars 2006 Räddningstjänst och skydd mot olyckor

Dokument:

ny hangar på Säve

Skriftlig fråga 2000/01:1663 av Jóhannesson, Berit (v)

den 6 september Fråga 2000/01:1663 av Berit Jóhannesson v till försvarsminister Björn von Sydow om ny hangar på Säve Det finns sedan många år planer på att bygga en ny hangar på andra helikopterbataljonen på Säve. Den gamla hangaren är i ett uselt skick och fungerar inte längre. Sambruk skulle här ske mellan polisens

Inlämnad: 2001-09-06 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

ombudsman i Kosovo

Skriftlig fråga 2000/01:1655 av Jóhannesson, Berit (v)

den 5 september Fråga 2000/01:1655 av Berit Jóhannesson v till utrikesminister Anna Lindh om ombudsman i Kosovo Regeringen bidrar med 300 000 kr till ombudsmannainstitutionen i Kosovo. Det svenska stödet ska användas till den löpande verksamheten. Ombudsmannen, som är en självständig myndighet, ska lösa tvister rörande

Inlämnad: 2001-09-05 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Sidas stöd till minröjningsprojekt

Skriftlig fråga 2000/01:1593 av Jóhannesson, Berit (v)

den 17 augusti Fråga 2000/01:1593 av Berit Jóhannesson v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om Sidas stöd till minröjningsprojekt Sverige har under 1990-talet varit en av de största bidragsgivarna till olika minröjningsprojekt. Stödet har kanaliserats via Sida till projekt i bl.a. Angola, Moçambique, Afghanistan,

Inlämnad: 2001-08-17 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se