Berit Jóhannesson (V)

Berit Jóhannesson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel solidaritetsarbetare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-02-20 – 2005-01-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Samverkan vid kris - för ett säkrare samhälle
Debatt om förslag 2005/06:FöU9 29 maj 2006 Samverkan vid kris - för ett säkrare samhälle
Stillbild från Debatt om förslag: Reformerad styrning och förvaltning för försvaret
Debatt om förslag 2005/06:FöU11 16 maj 2006 Reformerad styrning och förvaltning för försvaret
Stillbild från Interpellationsdebatt: Avskaffande av svenska klusterbomber
Interpellationsdebatt 2005/06:320 av Palm, Veronica (s) 19 april 2006 Avskaffande av svenska klusterbomber
Stillbild från Debatt om förslag: Totalförsvarsplikt och samhällstjänst
Debatt om förslag 2005/06:FöU8 30 mars 2006 Totalförsvarsplikt och samhällstjänst

Dokument:

Handlingsplan för FN:s resolution 1325 och kvinnors representation i försvaret

Skriftlig fråga 2005/06:2003 av Jóhannesson, Berit (v)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2003 av Berit Jóhannesson v till försvarsminister Leni Björklund s Handlingsplan för FN:s resolution 1325 och kvinnors representation i försvaret Regeringen har nyligen presenterat en efterlängtad handlingsplan för Sveriges implementering av FN:s resolution 1325. Resolutionen syftar

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

Lokala handlingsplaner för FN:s resolution 1325

Skriftlig fråga 2005/06:2002 av Jóhannesson, Berit (v)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2002 av Berit Jóhannesson v till försvarsminister Leni Björklund s Lokala handlingsplaner för FN:s resolution 1325 Regeringen har nyligen presenterat en efterlängtad handlingsplan för hur Sverige ska implementera FN:s resolution 1325. Resolutionen syftar till att öka kvinnors deltagande

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

Resolution 1325 och den nordiska snabbinsatsstyrkan

Skriftlig fråga 2005/06:1893 av Jóhannesson, Berit (v)

den 29 juni Fråga 2005/06:1893 av Berit Jóhannesson v till försvarsminister Leni Björklund s Resolution 1325 och den nordiska snabbinsatsstyrkan Nyligen presenterade regeringen en mycket efterlängtad handlingsplan för Sveriges implementering av FN:s resolution 1325. Resolutionen antogs år 2000 av FN:s säkerhetsråd

Inlämnad: 2006-06-29 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.