Berit Högman (S)

Berit Högman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2018-03-26
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-10-04 – 2018-03-26
    • Vice gruppledare 2012-02-29 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-02-28
    • Suppleant 2012-04-18 – 2014-09-29
    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2008-09-17 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-06-12 – 2008-09-17
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-06-18
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Ledamot 2004-06-19 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-06-12
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-06-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-03-26
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2008-03-26 – 2008-10-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2009-04-02 – 2012-02-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-10-01 – 2018-03-26
    • Ersättare 2012-03-23 – 2012-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-10-07

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-04 och 08, vice ordförande 08-10, näringsutskottet 04-08 och kulturutskottet 10, ordförande 10-12. Suppleant kulturutskottet 02-06, utbildningsutskottet 03-08, civilutskottet 12, kulturutskottet 12-, näringsutskottet 13-14, konstitutionsutskottet 14- och socialutskottet 14-. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 08, krigsdelegationen 09-12 och riksdagsstyrelsen 12-. Suppleant riksdagsstyrelsen 12. Vice gruppledare 12-.
  • Föräldrar

    Karl Hansson och Allie Hansson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Grundskola, Bograngen och Sysslebäck, slutår 74, Gymnasieskola, Stjerneskolan Torsby, slutår 76. Karlstads universitet, enstaka poäng 87-88 och 15. Kurser i ledarskap, bl.a. IFL 99. Ledarinstitutet 97, 01, 13 och 14-15.
  • Anställningar

    Fritidsledare 76-79. Ombudsman 79-81, 82-83 och 85-88. Studiesekreterare 83-85. Landstingsråd, Värmlands län 89-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Statens kulturråd 92-94 och Riksförsäkringsverket 02-04. Ordförande, Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (SOU 2006:46) 04-06. Ledamot, Länsstyrelsens insynsråd 08-. Ledamot, Karlstads universitets styrelse 99-07 och 10-14. Ordförande, Riksteatern 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, fritidsnämnden, Karlstad 83. Ledamot, landstingets kulturnämnd 89-94, ordförande 89-91. Ledamot, utbildningsnämnden 89-94, ordförande 89-91. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden, ordförande 95-96 och 00-02. Landstingsfullmäktig, Värmlands län 91-02. Ledamot, landstingsstyrelsen 89-02, ordförande 97-02. Ledamot, delegationen för regional utveckling 95-98, personal- och förhandlingsdelegationen 95-99, landstingets handikappråd, ordförande 99-02. Regionfullmäktig 01-02. Styrelseledamot, Landstingsförbundet 89-03. Ombud, Landstingsförbundets kongresser 92-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseordförande, Karlstads arbetarekommun 03-11. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Värmland. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 93-. Styrelseledamot, Värmlands museum 92-98. Styrelseledamot, Swedfund 05-07 och Förenade liv 05-09. Ordförande, folkrörelsen Konstfrämjandet 12-. Styrelseledamot, Kombispel AB 13-.
  • Bostadsort

    Karlstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:KU31 7 februari 2018 Massmediefrågor
Debatt om förslag 2017/18:KU27 31 januari 2018 Riksdagens arbetsformer
Debatt om förslag 2016/17:KU28 7 juni 2017 Vissa frågor om kommersiell radio

Dokument:

Effektiv och patientnära vård

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Effektiv och patientnära vård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av nya styrande principer för hälso- och sjukvården och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2147 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Grundfinansiering för samordning av socialt inriktade ideella organisationer

Motion 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. S Grundfinansiering för samordning av socialt inriktade ideella organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att se över möjligheten till en grundfinansiering för samordning av socialt inriktade


Utskottsberedning: 2017/18:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:2140 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Hela landet ska leva

Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. S Hela landet ska leva Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av näringslivsutveckling och utbildning för att lösa matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:KrU3 2017/18:NU12 2017/18:NU19 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:1794 av Lars Mejern Larsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.