Bengt Westerberg (FP)

Bengt Westerberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel med.kand., fil.kand.
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-08 – 1994-12-31
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1994-06-20 – 1994-10-03
    • Ledig 1991-10-05 – 1994-06-19
    • Ordinarie 1984-10-02 – 1991-10-04
    • Riksbanksfullmäktige

    • Vice ordförande 1994-10-20 – 1998-10-19
    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-10-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1990-10-10 – 1991-09-30
    • Ledamot 1984-10-02 – 1990-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Ledamot 1984-10-02 – 1991-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1984-10-02 – 1991-09-30
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 1991-10-04 – 1994-10-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:25 Vissa ekonomisk-politiska åtgärder, m.m.

Motion 1994/95:Fi3 av Bengt Westerberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1994/95:Fi3 av Bengt Westerberg m.fl. fp med anledning av prop. 1994/95:25 Vissa ekonomisk- politiska åtgärder, m.m. Sammanfattning Folkpartiet redovisar en strategi för att främja företagande och tillkomsten av nya jobb. Detta är helt avgörande både för saneringen av de offentliga finanserna


Utskottsberedning: -----------------1994/95:FiU1
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): , , 17 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Ub195 av Carl Bildt (m) och Bengt Westerberg (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub195 av Carl Bildt och Bengt Westerberg m, fp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Innehåll 1. Sverige skall tillbaka till toppen1 2. Våra utgångspunkter2 3. Den högre utbildningen3 4. Socialdemokratisk


Utskottsberedning: -----1990/91:UbU21
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi36 av Carl Bildt (m) och Bengt Westerberg (fp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi36 av Carl Bildt och Bengt Westerberg m, fp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition InnehållSida 1. Inledning2 2. Bakgrunden3 3. Ekonomiska utsikter6 3.1 Den internationella utvecklingen6


Utskottsberedning: ---1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se