Bengt Lindqvist (S)

Bengt Lindqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-06-01 – 1995-12-31
    • Ledig 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1983-01-13 – 1985-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1985-09-30 – 1985-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-11-01 – 1992-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-05-01 – 1993-05-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1993-05-07 – 1993-05-31
    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi55 av Birgitta Dahl m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi55 av Birgitta Dahl m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Regeringen har i kompletteringspropositionen föreslagit extra platser inom skolväsendet, folkbildningen och den högre utbildningen.


Utskottsberedning: --1993/94:FiU20 1993/94:SfU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi52 av Birgitta Dahl m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi52 av Birgitta Dahl m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition Regeringen föreslår i kompletteringspropositionen, att delpensionen begränsas till att avse ersättning med 65 av det inkomstbortfall,


Utskottsberedning: ---1993/94:SfU26
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:156 Vissa förändringar i studiestödssystemet

Motion 1993/94:Sf47 av Birgitta Dahl m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf47 av Birgitta Dahl m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:156 Vissa förändringar i studiestödssystemet Mot bakgrund av de riktlinjer för ett sammanhållet studiefinansieringssystem som vi socialdemokrater föreslagit i motion 1993/94:Sf512 yrkar vi avslag på propositionen. På ett antal


Utskottsberedning: -1993/94:SfU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.