Bengt Lindqvist (S)

Bengt Lindqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-06-01 – 1995-12-31
    • Ledig 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1983-01-13 – 1985-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1985-09-30 – 1985-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-11-01 – 1992-11-27
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-05-01 – 1993-05-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1993-05-07 – 1993-05-31
    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1993-03-15 – 1993-04-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Uppföljning av handikapputredningen

Motion 1994/95:So236 av Bengt Lindqvist m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:So236 av Bengt Lindqvist m.fl. s Uppföljning av Handikapputredningen År 1989 tillsatte den dåvarande socialdemokratiska regeringen en handikapputredning, vars syfte var att göra en analys av funktionshindrades situation i det samhälle som vuxit fram under 1980-talet. Utredningen skulle


Utskottsberedning: -1994/95:SoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Funktionshindrades tillgång till radio och television

Motion 1994/95:Kr231 av Bengt Lindqvist (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Kr231 av Bengt Lindqvist s Funktionshindrades tillgång till radio och television Regeringen har påbörjat arbetet med nya avtal med public service-företagen. Mycket talar också för att ett nytt avtal kommer att träffas även med TV4. I dessa sammanhang är det viktigt att funktionshindrades


Utskottsberedning: --1994/95:KrU26 1995/96:KU29
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ekonomisk brottslighet

Motion 1994/95:Ju207 av Anita Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ju207 av Anita Johansson m.fl. s Ekonomisk brottslighet Bristen på en kraftfull aktionsplan mot ekobrott undergräver tilltron till rättsväsendet och skadar allvarligt samhällsmoralen. Den stora omfattningen av svartjobbskatte- och bidragsfusk beror bl.a. på detta. Ett alldeles särskilt


Utskottsberedning: --1994/95:JuU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.