Bengt-Anders Johansson (M)

Bengt-Anders Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Jönköpings län
Född år 1951

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2005-09-20 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-11-17 – 2013-10-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2015-02-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2010/11:MJU19 4 maj 2011 Biologisk mångfald m.m.
Debatt om förslag 2010/11:MJU16 14 april 2011 Jordbrukspolitik m.m.
Interpellationsdebatt 2010/11:289 av Holm, Jens (V) 5 april 2011 Djurskyddskontroller
Debatt om förslag 2010/11:MJU8 9 februari 2011 Jakt och viltvård

Dokument:

Fler jobb med lägre företagsbeskattning

Motion 2013/14:Sk406 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk406 av Finn Bengtsson m.fl. M Fler jobb med lägre företagsbeskattning M1818 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna med fortsatta skattesänkningar för att gynna företagare och företagande.


Utskottsberedning: 2013/14:SkU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk406 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2013/14:Sk406 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (pdf, 136 kB)

Fortsatt försäljning av Sveaskogs mark

Motion 2013/14:N241 av Bengt-Anders Johansson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N241 av Bengt-Anders Johansson M Fortsatt försäljning av Sveaskogs mark M1624 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att fortsatt minska Sveaskog AB:s skogsinnehav för att förstärka privat skogsägande.


Utskottsberedning: 2013/14:NU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N241 av Bengt-Anders Johansson (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:N241 av Bengt-Anders Johansson (M) (pdf, 123 kB)

Vapenlagstiftning med fokus på illegala vapen

Motion 2013/14:Ju241 av Bengt-Anders Johansson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju241 av Bengt-Anders Johansson M Vapenlagstiftning med fokus på illegala vapen M1604 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över vapenlagstiftningen med fokus på illegala vapen. Motivering Det är svårt att


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju241 av Bengt-Anders Johansson (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:Ju241 av Bengt-Anders Johansson (M) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.