Barbro Hietala Nordlund (S)

Barbro Hietala Nordlund (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel föräldrarådgivare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-01-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-10-26 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2001-10-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-10-16 – 2003-11-20
    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1998-12-02 – 2007-01-17
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Turkiet och Europasamarbetet

Skriftlig fråga 2005/06:1635 av Hietala Nordlund, Barbro (s)

den 17 maj Fråga 2005/06:1635 av Barbro Hietala Nordlund s till utrikesminister Jan Eliasson s Turkiet och Europasamarbetet I samband med den turkiska arméns truppsammandragningar efter gränsen mot den kurdiska delen av Irak har fredliga demonstrationer genomförts. Vid en sådan demonstration arresterades tre personer,

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Jan Eliasson (S)

med anledning av prop. 2005/06:3 Fokus på film – en ny svensk filmpolitik

Motion 2005/06:Kr9 av Per Erik Granström och Barbro Hietala Nordlund (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Filmarkivet i Grängesberg. Motivering Sedan år 2002 disponerar Svenska Filminstitutet årligen 5 miljoner kronor för verksamheten vid Filmarkivet i Grängesberg. Arkivet är unikt i sitt slag och har till uppgift att


Utskottsberedning: 2005/06:KrU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Kr9 av Per Erik Granström och Barbro Hietala Nordlund (s) (doc, 40 kB) Motion 2005/06:Kr9 av Per Erik Granström och Barbro Hietala Nordlund (s) (pdf, 137 kB)

65-årsgränsen för olika handikappstöd

Motion 2005/06:So676 av Barbro Hietala Nordlund och Per Erik Granström (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en översyn av 65-årsgränsen för olika handikappstöd. Motivering I arbetet med att förverkliga de nationella målen för handikappolitiken sägs bl.a. att inriktningen är att identifiera och undanröja hinder


Utskottsberedning: 2005/06:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:So676 av Barbro Hietala Nordlund och Per Erik Granström (s) (doc, 54 kB) Motion 2005/06:So676 av Barbro Hietala Nordlund och Per Erik Granström (s) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.