Barbro Feltzing (MP)

Barbro Feltzing (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel kemiingenjör
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-05-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2005-11-07 – 2006-05-21
    • Ordinarie 2005-06-27 – 2005-11-06
    • Ledig 2005-04-25 – 2005-06-26
    • Ordinarie 2003-06-30 – 2005-04-24
    • Ledig 2003-03-28 – 2003-06-29
    • Ordinarie 1995-06-19 – 2003-03-27
    • Ledig 1995-05-15 – 1995-06-18
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1995-05-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stopp för den globala vapenspridningen

Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Vapen i världen 5 3.1 Inledning 5 3.2 Genusaspekter 6 3.3 Konfliktförebyggande arbete 7 3.4 Legitim våldsutövning 8 3.5 Krig som utvecklingshinder 8 3.6 Svensk vapenexport 9 4 Vapenslag 11 4.1 Minor och klusterbomber 11 4.2 Utbränt


Utskottsberedning: 2005/06:JuU17 2005/06:JuU29 2005/06:UU10 2005/06:UU12 2005/06:UU15 2005/06:UU18
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 32 avslag

Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -) (doc, 134 kB) Motion 2005/06:U386 av Peter Eriksson m.fl. (mp, -) (pdf, 281 kB)

Barn i vår tid

Motion 2005/06:So699 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp, -)

Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 Barn av vår tid 6 Tid med barnen 6 Arbetstidsförkortning 7 Friår 7 Familjer är olika 8 En mer flexibel föräldraförsäkring 8 Ledig under graviditetens sista tid 8 Förlängt SGI-skydd 9 Rätt att gå ner i tid 9 Rätt till 3 års tjänstledighet 9


Utskottsberedning: 2005/06:AU1 2005/06:AU3 2005/06:AU6 2005/06:BoU7 2005/06:JuU19 2005/06:JuU22 2005/06:KrU22 2005/06:KU14 2005/06:KU26 2005/06:SfU1 2005/06:SfU10 2005/06:SoU18 2005/06:SoU31 2005/06:SoU5 2005/06:SoU6 2005/06:UbU11 2005/06:UbU12 2006/07:SoU8
Riksdagsbeslut (43 yrkanden): 42 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:So699 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp, -) (doc, 160 kB) Motion 2005/06:So699 av Maria Wetterstrand m.fl. (mp, -) (pdf, 348 kB)

Sjukförsäkringsavgifter för småföretag

Motion 2005/06:Sf381 av Barbro Feltzing och Ulf Holm (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att låta utreda möjligheten till differentierade sjukförsäkringsavgifter för småföretag, som en del i att kunna få ned ohälsotalet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att


Utskottsberedning: 2005/06:SfU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Sf381 av Barbro Feltzing och Ulf Holm (mp) (doc, 45 kB) Motion 2005/06:Sf381 av Barbro Feltzing och Ulf Holm (mp) (pdf, 164 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.