Azadeh Rojhan (S)

Azadeh Rojhan (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 115
Titel Ombudsman.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post azadeh.rojhan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2020-07-31
    • Statsrådsersättare 2017-04-02 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-08-09
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2016-08-10 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-01 – 2022-06-27
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-06-28 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2021-10-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-10-19
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-10-04
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2022-02-18 –
    • Suppleant 2015-12-09 – 2022-02-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-180924, 180924-190121 och 190121-). Ledamot kulturutskottet 14-18. Suppleant utrikesutskottet 14-18, EU-nämnden 14- och kulturutskottet 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 15-.
  • Föräldrar

    Mahmud Rojhan och Mahin Kolahi.
  • Utbildning

    Orientalistprogrammet, inriktning iranska språk, och statskunskap, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Gina Tricot. Internationell sekreterare och organisationsombudsman, SSU. Kanslichef, Stockholm läns SSU-distrikt.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sexualbrottskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby. Styrelseledamot, Väsbyhem AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, HSB norra Storstockholm. Ledamot, Svenska Irankommittén, Svenska Afghanistankommittén, Coompanion Stockholm och Coompanion Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder mot Iran

Interpellation 2022/23:55 av Alexandra Völker (S)

Interpellation 2022/23:55 Åtgärder mot Iran av Alexandra Völker S till Utrikesminister Tobias Billström M Den 16 september mördades Mahsa Jina Amini av den iranska moralpolisen. Hennes brott var att hon, enligt den iranska regimen, bar sin slöja fel. Än i dag pågår landsomfattande protester som leds av kvinnor. Kvinnor

Inlämnad: 2022-11-25 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Utrikesminister Tobias Billström (M)

Interpellation 2022/23:55 av Alexandra Völker (S) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot Iran

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. S Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 38
Utskottsberedning: KU 2022/23:KrU1 2022/23:KrU11 2022/23:KrU3 2022/23:KrU5 2022/23:KrU6 2022/23:KrU7 2022/23:KrU8 2022/23:KrU9 2022/23:SfU14 2022/23:SoU1
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): 13 avslag, 25 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 104 kB) Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 165 kB)

Vuxnas våld mot barn

Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. S Vuxnas våld mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en nollvision mot vuxnas våld mot barn och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2022/23:JuU11 2022/23:SoU17 2022/23:SoU18 2022/23:UbU7

Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2044 av Daniel Vencu Velasquez Castro m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.