Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Titel Ombudsman.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post azadeh.rojhan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Magdalena Andersson
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-02-01 – 2020-07-31
    • Statsrådsersättare 2017-04-02 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-08-09
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2016-08-10 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-22 – 2019-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2020-08-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-12-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-180924, 180924-190121 och 190121-). Ledamot kulturutskottet 14-18. Suppleant utrikesutskottet 14-18, EU-nämnden 14- och kulturutskottet 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 15-.
  • Föräldrar

    Mahmud Rojhan och Mahin Kolahi.
  • Utbildning

    Orientalistprogrammet, inriktning iranska språk, och statskunskap, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Gina Tricot. Internationell sekreterare och organisationsombudsman, SSU. Kanslichef, Stockholm läns SSU-distrikt.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sexualbrottskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby. Styrelseledamot, Väsbyhem AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, HSB norra Storstockholm. Ledamot, Svenska Irankommittén, Svenska Afghanistankommittén, Coompanion Stockholm och Coompanion Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översyn av sexualundervisningen i skolan

Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. S Översyn av sexualundervisningen i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att verka för en integrerad sex- och samlevnadsundervisning i skolan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Mänskliga rättigheter i Iran

Motion 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson S Mänskliga rättigheter i Iran Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen under FN:s överinseende bör verka för att Iran som medlem av FN:s arbetsorganisation ILO ratificerar de tre kärnkonventionerna


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 64 kB)

God eftervård vid förlossning

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. S God eftervård vid förlossning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att nationella riktlinjer tas fram för att förhindra förlossningsskador och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se