Axel Andersson (S)

Axel Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel kronojägare
Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1984-11-20 – 1995-01-09
    • Ledig 1984-10-19 – 1984-11-19
    • Ordinarie 1984-06-09 – 1984-10-18
    • Ledig 1984-05-08 – 1984-06-08
    • Ordinarie 1982-12-18 – 1984-05-07
    • Ledig 1982-11-15 – 1982-12-17
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-11-14
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1996-04-17
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Ledamot 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Suppleant 1976-10-04 – 1982-10-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-04-17
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1976-10-04 – 1988-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1996-07-10 – 1998-10-05
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Suppleant 1992-06-10 – 1993-06-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1985-09-30 – 1998-10-20
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A57 av Agneta Brendt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A57 av Agneta Brendt m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd I Gävleborgs län är distansutbildning på högskolenivå sedan flera år en självklar utbildningsform tillgänglig vid lärocentra i länets samtliga kommuner. Mellan 1 000 och 1 200 studenter


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A56 av Axel Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A56 av Axel Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Utbyggnad av E 4 sträckan EnångerHudiksvall I proposition 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd, föreslår regeringen att en ny förbifart av E 4:an vid Sundsvall snarast


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A55 av Axel Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A55 av Axel Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Tågförbindelserna mellan Stockholm och Östersund I proposition 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd sid. 83aviserar regeringen tidigareläggning av snabbtågsförbindelsen


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.