Omfattande planerat tekniskt arbete

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

situationen för svenskt yrkesfiske

Skriftlig fråga 2004/05:2092 av Torstensson, Åsa (c)

den 9 augusti Fråga 2004/05:2092 av Åsa Torstensson c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om situationen för svenskt yrkesfiske Svenskt näringsliv har stort behov av att det ges rättvisa och rimliga villkor för att företagare ska kunna vilja ha anställda, våga vara egen och vilja utveckla sitt företag så att

Inlämnad: 2005-08-09 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

postservice för småföretagare och hushåll

Skriftlig fråga 2004/05:1739 av Torstensson, Åsa (c)

den 27 maj Fråga 2004/05:1739 av Åsa Torstensson c till statsrådet Ulrica Messing om postservice för småföretagare och hushåll I Europa är det femdagarsutdelning eller tätare brevutdelning som gäller. I Sverige vill Posten försämra servicenivån för hushåll och småföretagare genom att få specialregler för att slippa

Inlämnad: 2005-05-27 Besvarare: Ulrica Messing (S)

fängelsedom för dödande av varg

Skriftlig fråga 2004/05:1669 av Torstensson, Åsa (c)

den 20 maj Fråga 2004/05:1669 av Åsa Torstensson c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om fängelsedom för dödande av varg I dagarna har fängelsedom fallit mot en lantbrukare som sköt den varg som nyligen dödat ett stort antal av hans djur. Efter tingsrättens tidigare friande dom bedömde hovrätten att angreppet

Inlämnad: 2005-05-20 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.