Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Taxinäringen

Interpellation 2009/10:378 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 12 maj Interpellation 2009/10:378 Taxinäringen av Eva-Lena Jansson s till näringsminister Maud Olofsson c Allt fler utländska turister söker sig till Sverige, något som är positivt för besöksnäringen. Inför sommaren spekuleras det om att antalet gästande turister i Stockholm kommer att sätta nytt rekord. Många

Inlämnad: 2010-05-12 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Taxinäringen

Mobiltelefoni i glesbygd

Interpellation 2009/10:364 av Stenberg, Maria (s)

den 10 maj Interpellation 2009/10:364 Mobiltelefoni i glesbygd av Maria Stenberg s till statsrådet Åsa Torstensson c Tillgången till telekommunikationer, framför allt till mobilnäten, blir allt viktigare för oss som medborgare, då alltmer service och tjänster erbjuds via mobiltelefoner. För att alla människor ska

Inlämnad: 2010-05-10 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Mobiltelefoni i glesbygd

Betaltjänster i glesbygden

Interpellation 2009/10:336 av Stenberg, Maria (s)

den 21 april Interpellation 2009/10:336 Betaltjänster i glesbygden av Maria Stenberg s till statsrådet Åsa Torstensson c Sedan Svensk Kassaservice upphörde har betaltjänsterna på landsbygden avsevärt försämrats. Detta framkommer av den rapport som Länsstyrelsen i Dalarna publicerade i december. Den visar att äldre

Inlämnad: 2010-04-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Betaltjänster i glesbygden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.