Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bohusbanan efter år 2007

Skriftlig fråga 2004/05:1413 av Torstensson, Åsa (c)

den 14 april Fråga 2004/05:1413 av Åsa Torstensson c till statsrådet Ulrica Messing om Bohusbanan efter år 2007 Vad händer med trafiken på Bohusbanan, norr om Uddevalla till norska gränsen, efter 2007 Just nu upplever boende i norra Bohuslän att det pågår en uttröttningsmetod från både Vägverket och Banverket i syfte

Inlämnad: 2005-04-14 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Saabfabriken i Trollhättan

Skriftlig fråga 2004/05:1175 av Torstensson, Åsa (c)

den 8 mars Fråga 2004/05:1175 av Åsa Torstensson c till näringsminister Thomas Östros om Saabfabriken i Trollhättan Den sex månader långa tävlingen mellan Trollhättan och Rüsselsheim om den kommande mellanbilstillverkningen förlorades av Trollhättan. Regeringens fem-i-tolv-paket räckte inte. Många anställda på Saab

Inlämnad: 2005-03-08 Besvarare: Thomas Östros (S)

jaktförordningens paragraf 28

Skriftlig fråga 2004/05:1153 av Torstensson, Åsa (c)

den 4 mars Fråga 2004/05:1153 av Åsa Torstensson c till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om jaktförordningens paragraf 28 I samband med att vargstammen breder ut sig uppkommer nya frågeställningar och nya problem för dem som lever med vargen i sin absoluta närhet. Problem som blir mycket påtagliga för de landsbygdsföretagare

Inlämnad: 2005-03-04 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.