Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2005/06:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 2 Riktade statsbidrag 4 Bredda skattebasen 4 Fler jobb bra för den kommunala ekonomin 5 Det kommunala utjämningssystemet 5 Lagen om stöd och service för funktionshindrade 6 Valfrihet i vården för den enskilde och mångfald i utförandet 7 Lagen om offentlig upphandling 7


Utskottsberedning: 2005/06:FiU19 2005/06:FiU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (doc, 70 kB) Motion 2005/06:Fi16 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (pdf, 207 kB)

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 4 3 Ekonomisk politik för ett Sverige där du kan växa 4 3.1 Sammanfattning 4 4 Det går bra för Sverige, men 7 4.1 Ökade sociala och regionala klyftor 7 4.2 Regeringen når inte målen 9 4.3 Regeringen bedriver farlig utgiftspolitik 9 4.4 Ta


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c) (doc, 635 kB) Motion 2005/06:Fi11 av Maud Olofsson m.fl. (c) (pdf, 991 kB)

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2005/06:190. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att inlemma flygtransporter i EU:s system för handel med utsläppsrätter. Bakgrund Regeringen och dess samarbetspartier föreslår att en flygskatt införs med


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (doc, 44 kB) Motion 2005/06:Sk20 av Jörgen Johansson m.fl. (c) (pdf, 166 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se