Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sveriges kommuner

Interpellation 2000/01:5 av Torstensson, Åsa (c)

den 19 september Interpellation 2000/01:5 av Åsa Torstensson c till statsrådet Lars-Erik Lövdén om Sveriges kommuner Regeringens ansvarige för omställningspolitiken efter försvarsbeslutet har i olika medier uttalat sig om utvecklingen av Sveriges kommuner. Sammanslagning med större grannkommuner är regeringens tjänsteman,

Inlämnad: 2000-09-19 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

lokal demokrati för ökad trygghet

Interpellation 1999/2000:178 av Torstensson, Åsa (c)

den 23 december Interpellation 1999/2000:178 av Åsa Torstensson c till statsrådet Britta Lejon om lokal demokrati för ökad trygghet Trygghet är ett svårfångat begrepp, som kan omfatta många olika faktorer. Bortsett från uppenbara trygghetsfrågor, som ett socialt skyddsnät och fungerande polisväsende, finns andra, mer

Inlämnad: 1999-12-23 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

EU-stödet till Västra Götaland

Interpellation 1999/2000:162 av Torstensson, Åsa (c)

den 20 december Interpellation 1999/2000:162 av Åsa Torstensson c till näringsminister Björn Rosengren om EU-stödet till Västra Götaland Västra Götalandsregionen ansvarar sedan januari 1999 för regionens regionala utvecklingsfrågor och utvecklingsplan. I tillväxtavtalen, som också regionen ansvarar för, anges de nuvarande

Inlämnad: 1999-12-20 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.