Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU:s utvidgning

Skriftlig fråga 1998/99:209 av Torstensson, Åsa (c)

Fråga 1998/99:209 av Åsa Torstensson c till statsministern om EU:s utvidgning den 18 december Av ordförandeskapets slutsatser från Europeiska rådets möte i Wien den 11-12 december 1998 framgår att stats- och regeringscheferna diskuterade de instituitionella frågor som inte fick sin lösning i Amsterdamfördraget. Europeiska

Inlämnad: 1998-12-18 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

väginvesteringar och utbyggnad av E 6 i Bohuslän

Skriftlig fråga 1998/99:74 av Torstensson, Åsa (c)

Fråga 1998/99:74 av Åsa Torstensson c till näringsministern om väginvesteringar och utbyggnad av E 6 i Bohuslän den 18 november Efter 30 års kamp för väginvesteringar och utbyggnad av E 6 i Bohuslän så finns i dag en optimism med framtidshopp i hela Bohuslän. Denna optimism beror till stor del på de av regeringen och

Inlämnad: 1998-11-18 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Utvecklingscentrum vid Högskolan i Trollhättan/Uddevalla (HTU) m.m.

Motion 1998/99:Ub410 av Marianne Andersson och Åsa Torstensson (c)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub410 av Marianne Andersson och Åsa Torstensson c Utvecklingscentrum vid Högskolan i Trollhättan/Uddevalla HTU m.m. Den snabba utbyggnaden av högskoleutbildningen, med 60 000 platser under senare år, startade från en internationellt sett låg nivå. Det finns alltså ytterligare behov av högskoleplatser.


Utskottsberedning: --1998/99:UbU1 1998/99:UbU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se