Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

löftet om en ny E6 och arbetsplan Hogdal-Skee

Skriftlig fråga 2003/04:1606 av Torstensson, Åsa (c)

den 8 september Fråga 2003/04:1606 av Åsa Torstensson c till statsrådet Ulrica Messing om löftet om en ny E 6 och arbetsplan Hogdal-Skee Inför valet 2002 gav dåvarande ansvarig minister för infrastruktur Björn Rosengren löfte om en färdigutbyggd Europaväg 6 genom hela Bohuslän år 2007. Det löftet höll dock inte. Därefter

Inlämnad: 2004-09-08 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Bohusbanan

Skriftlig fråga 2003/04:1055 av Torstensson, Åsa (c)

den 7 april Fråga 2003/04:1055 av Åsa Torstensson c till statsrådet Ulrica Messing om Bohusbanan Efter 30 års regionalt och lokalt agerande för en utbyggnad av Europaväg 6 genom Bohuslän finns äntligen en tydlig utbyggnadsplan för fyrfältsväg till norska gränsen. Detta förväntas vara klart 2009. Inte vid ett enda tillfälle

Inlämnad: 2004-04-07 Besvarare: Ulrica Messing (S)

EU dom C-138/02 och regeringens tal om social turism

Skriftlig fråga 2003/04:1025 av Torstensson, Åsa (c)

den 2 april Fråga 2003/04:1025 av Åsa Torstensson c till statsrådet Barbro Holmberg om EU dom C-138/02 och regeringens tal om social turism Den svenska socialdemokratiska regeringen anser att det finns stor risk att det, i samband med att tio nya länder inträder som medlemmar i EU, kommer att bli ett efterfrågetryck

Inlämnad: 2004-04-02 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se