Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Städning av nedskräpade kuststränder och marint skräp

Motion 2011/12:MJ418 av Åsa Torstensson (C)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ418 av Åsa Torstensson C Städning av nedskräpade kuststränder och marint skräp C426 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av ansvarsfördelningen mellan kommun och stat när det gäller marint skräp och städning


Utskottsberedning: 2011/12:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:MJ418 av Åsa Torstensson (C) (doc, 47 kB)

Samförvaltning norra Bohuslän som gott exempel

Motion 2011/12:MJ417 av Åsa Torstensson (C)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ417 av Åsa Torstensson C Samförvaltning norra Bohuslän som gott exempel C444 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge Samförvaltning Norra Bohuslän nationell status när det gäller metodutveckling i fråga om lokalt


Utskottsberedning: 2011/12:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:MJ417 av Åsa Torstensson (C) (doc, 47 kB)

Nordisk värderingsbarometer

Motion 2011/12:U272 av Åsa Torstensson (C)

Motion till riksdagen 2011/12:U272 av Åsa Torstensson C Nordisk värderingsbarometer C358 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en gemensam nordisk värderingsbarometer bör initieras. Motivering Grundläggande kärnvärderingar i de nordiska samhällena


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U272 av Åsa Torstensson (C) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se