Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mindre vägprojekt

Interpellation 2006/07:639 av Andrén, Gunnar (fp)

den 31 maj Interpellation 2006/07:639 Mindre vägprojekt av Gunnar Andrén fp till statsrådet Åsa Torstensson c De under mycket lång tid, flera årtionden, eftersatta investeringarna i infrastrukturen vägar, hamnar, flygplatser, järnvägar kan givetvis inte åtgärdas omgående. Jag vill emellertid mot bakgrund av två

Inlämnad: 2007-05-31 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Mindre vägprojekt

Situationen i taxibranschen

Interpellation 2006/07:618 av Vestlund, Börje (s)

den 30 maj Interpellation 2006/07:618 Situationen i taxibranschen av Börje Vestlund s till statsrådet Åsa Torstensson c En av de branscher som avreglerades i början av 1990 talet var taxibranschen. Efter en tid kunde det konstateras att avregleringen ledde till en hel del problem för taxibranschen. Det var främst

Inlämnad: 2007-05-30 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen i taxibranschen

Postlådor i glesbygd

Interpellation 2006/07:571 av Vestlund, Börje (s)

den 24 maj Interpellation 2006/07:571 Postlådor i glesbygd av Börje Vestlund s till statsrådet Åsa Torstensson c Årböle är en liten by i Tierps kommun. Denna by har drabbats sällsamt hårt av de tillämpningar som Post- och telestyrelsen tillämpat vad gäller hur långt ett hushåll ska ha till sin postlåda. I flera

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Postlådor i glesbygd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.