Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stopp för EU-bidrag till Nynäshamn

Interpellation 2006/07:482 av Damberg, Mikael (s)

den 20 april Interpellation 2006/07:482 Stopp för EU-bidrag till Nynäshamn av Mikael Damberg s till statsrådet Åsa Torstensson c Det är nu klart att hamnen Norvik i Nynäshamns kommun kommer att byggas. Kommunfullmäktige i Stockholm har fattat beslut om att godkänna investeringar på runt 1,7 miljarder kronor i projektet.

Inlämnad: 2007-04-20 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stopp för EU-bidrag till Nynäshamn

Utbyggnad av järnvägen i Skåne

Interpellation 2006/07:478 av Holm, Ulf (mp)

den 20 april Interpellation 2006/07:478 Utbyggnad av järnvägen i Skåne av Ulf Holm mp till statsrådet Åsa Torstensson c Banverket har nyligen offentliggjort sina prioriteringar i fråga om satsningar på järnväg i Sverige. För skånsk del slår de besparingar som nu föreslås av Banverket hårt mot den nödvändiga utbyggnaden

Inlämnad: 2007-04-20 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utbyggnad av järnvägen i Skåne

Möjligheten att förlägga skolavslutning till kyrkolokal

Interpellation 2006/07:140 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 7 december Interpellation 2006/07:140 Möjligheten att förlägga skolavslutning till kyrkolokal av Mikael Oscarsson kd till statsrådet Jan Björklund fp När Sverige under våren fick en ny lagstiftning för att motverka diskriminering och kränkande behandling i skolan trodde nog många att mobbning, glåpord och sexuella

Inlämnad: 2006-12-07 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Möjligheten att förlägga skolavslutning till kyrkolokal

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se