Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:UU3 26 oktober 2011 Norden
Debatt om förslag 2010/11:KU4 24 november 2010 En reformerad grundlag (vilande grundlagsbeslut, m.m.)

Dokument:

med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål - ett gemensamt uppdrag

Motion 2004/05:MJ36 av Åsa Torstensson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2004/05:MJ36 av Åsa Torstensson m.fl. c med anledning av prop. 2004/05:150 Svenska miljömål ett gemensamt uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ge Västra Götalandsregionen och Region Skåne rätt att besluta om sina regionala


Utskottsberedning: 2005/06:MJU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister

Motion 2004/05:Fi29 av Roger Tiefensee m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi29 av Roger Tiefensee m.fl. c med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar avslå proposition 2004/05:171. Riksdagen beslutar avskaffa lagen 1995:1537 om bostadsregister. Motivering Regeringen föreslår i sin proposition


Utskottsberedning: 2005/06:FiU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Nya regler för detaljhandel med läkemedel (väckt enligt 3 kap. 13 § RO med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2004/05:So38 av Maria Larsson m.fl. (kd, m, fp, c)

Motion till riksdagen 2004/05:So38 av Maria Larsson m.fl. kd, m, fp, c Nya regler för detaljhandel med läkemedel väckt enligt 3 kap. 13 RO med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring, i enlighet med vad som anförs i motionen, av lydelsen 4 lagen 1996:1152 om handel


Utskottsberedning: 2005/06:NU4 2005/06:SoU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.