Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:493 av Nilsson, Pia (s) 1 juni 2010 Tåg i Bergslagen
Interpellationsdebatt 2009/10:364 av Stenberg, Maria (s) 28 maj 2010 Mobiltelefoni i glesbygd
Interpellationsdebatt 2009/10:378 av Jansson, Eva-Lena (s) 28 maj 2010 Taxinäringen
Debatt om förslag 2009/10:TU18 26 maj 2010 Tillgängliga elektroniska kommunikationer

Dokument:

service för en levande landsbygd

Interpellation 2001/02:166 av Torstensson, Åsa (c)

den 9 januari Interpellation 2001/02:166 av Åsa Torstensson c till statsrådet Ulrica Messing om service för en levande landsbygd Nyligen har befolkningssiffrorna i riket redovisats. Statistik som i en första anblick kan tolkas som mindre dramatiska 2001 än 2000. Men den utveckling som döljer sig bakom befolkningssiffrorna,

Inlämnad: 2002-01-10 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

Ljungskile

Interpellation 2001/02:105 av Torstensson, Åsa (c)

den 26 november Interpellation 2001/02:105 av Åsa Torstensson c till statsrådet Britta Lejon om Ljungskile Ljungskileortens intresseförening, en av många föreningar runtom i landet vars medlemmar är starkt engagerade i det demokratiska samhällsarbetet, önskar ånyo att frågan om en delning av Uddevalla kommun i syfte

Inlämnad: 2001-11-26 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

flygets miljöpåverkan

Interpellation 2000/01:142 av Torstensson, Åsa (c)

den 23 november Interpellation 2000/01:142 av Åsa Torstensson c till näringsminister Björn Rosengren om flygets miljöpåverkan Den ökade växthuseffekten är vårt kanske största globala miljöproblem. För att motverka de dramatiska effekter som kan bli följden av en global uppvärmning behövs internationella överenskommelser

Inlämnad: 2000-11-23 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.