Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:UU3 26 oktober 2011 Norden
Debatt om förslag 2010/11:KU4 24 november 2010 En reformerad grundlag (vilande grundlagsbeslut, m.m.)
Interpellationsdebatt 2009/10:403 av Björck, Patrik (s) 8 juni 2010 Bilprovningen
Interpellationsdebatt 2009/10:430 av Örnfjäder, Krister (s) 1 juni 2010 Tjustbanan

Dokument:

E6:ans färdigställande upp till norska gränsen

Skriftlig fråga 2002/03:388 av Torstensson, Åsa (c)

den 13 januari Fråga 2002/03:388 av Åsa Torstensson c till statsrådet Ulrica Messing om E 6:ans färdigställande upp till norska gränsen Under vecka 3 lämnar Vägverket och Banverket sina förslag till infrastruktursatsningar för åren 20042015. I en kommentar till detta har ansvarigt statsråd Messing förklarat sig inte

Inlämnad: 2003-01-13 Besvarare: Ulrica Messing (S)

uppdrag i näringslivet för före detta statsråd

Skriftlig fråga 2002/03:276 av Torstensson, Åsa (c)

den 10 december Fråga 2002/03:276 av Åsa Torstensson c till statsminister Göran Persson om uppdrag i näringslivet för före detta statsråd I samband med att 2002 års val var avklarat och ny regeringsbildning var aktuell så valde dåvarande näringsminister Björn Rosengren att lämna sin ministerpost som näringsminister.

Inlämnad: 2002-12-10 Besvarare: Pär Nuder (S)

torskfisket

Skriftlig fråga 2002/03:268 av Torstensson, Åsa (c)

den 9 december Fråga 2002/03:268 av Åsa Torstensson c till miljöminister Lena Sommestad om torskfisket Det finns en förvaltningsplan för torsken i Östersjön som forskarna vid ICES och Fiskerikommissionen står bakom. Hålls förvaltningsplanen, om totalt en torskkvot på 76 000 ton i Östersjön, så ges en biologiskt hållbar

Inlämnad: 2002-12-09 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.