Åsa Torstensson (C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

taxeringsvärden

Skriftlig fråga 2000/01:1625 av Torstensson, Åsa (c)

den 28 augusti Fråga 2000/01:1625 av Åsa Torstensson c till finansminister Bosse Ringholm om taxeringsvärden Den svenska västkusten är unik på många sätt, men just nu är det de unikt höga fastighetspriserna och de därtill höga taxeringsvärdena som på ett mycket drastiskt sätt drabbar den svenska västkustens möjlighet

Inlämnad: 2001-08-28 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

myndigheter och offentlighetsprincipen

Skriftlig fråga 2000/01:1606 av Torstensson, Åsa (c)

den 20 augusti Fråga 2000/01:1606 av Åsa Torstensson c till statsrådet Britta Lejon om myndigheter och offentlighetsprincipen Enligt offentlighetsprincipen är myndigheterna skyldiga att omgående lämna ut de handlingar som allmänheten begär. Det verkar dock inte fungera i verkligheten visar en granskning av 40 myndigheter

Inlämnad: 2001-08-21 Besvarare: statsrådet Britta Lejon (S)

Idefjorden

Skriftlig fråga 2000/01:1551 av Torstensson, Åsa (c)

den 6 augusti Fråga 2000/01:1551 av Åsa Torstensson c till miljöminister Kjell Larsson om Idefjorden Idefjorden, det svensk/norska gränsvattnet mellan Strömstads och Haldens kommuner, är ett miljömässigt hårt prövat vatten. Sedan har det från norska sida, både från Haldens kommun och från norskt näringslivs sida, återigen

Inlämnad: 2001-08-06 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se